EXA nám zde pěkně nadnáší a ukazuje dovednosti ze svého oboru, kterému rozumí a umí ho na jedničku s minimálně dvěmi hvězdičkami. Je tedy na čase, abych i já přišel se svojí troškou do mlýna. A vzhledem k tomu, že jsem primárně grafik (ano a matlal v AMOSu ), pak nezbývá nic jiného, než se podívat do mých tajů a zákoutí.
Amiga v době svého vzniku přinesla především jedinečné možnosti na poli grafiky a animace, což se snažila dokazovat snad v každé komerční reklamě. Snad každému z nás se dostal do rukou Deluxe Paint a v tu chvíli jsme začali přemýšlet, jak v něm udělat pořádný obrázek nebo právě pěknou animaci. Šlo to, o tom žádná, ale bylo to neuvěřitelné trápení. Dodnes se však v této oblasti vůbec nic nezměnilo a tak pokud chce člověk oslnit trochu víc, než jen barevnými fleky a nemá zrovna v malíku pixel art, musí se poohlídnout po vhodných programech na jinou platformu. A to přináší nejedno úskalí. Nebudu nyní mluvit o přenosu surových dat, ale o tom, jak například ze slušivého PSD dostat ještě slušivější ILBM v pěkné barevné paletě, po které toužíme.
Ale pro začátek začneme něčím jednodužším – animací. A ukážeme si to hned na příkladu vycházejícím z mé čerstvé zkušenosti. Na PC máme na výběr z bezpočtu různého softwaru, ať už komerčního nebo freeware, které nám poskytne ten pravý komfort a mnohdy i velké ulehčení práce. Bylo by zbytečné vyjmenovávat byť je zlomek, protože každý máme ten svůj oblíbený. Jedno však mají z 99% společné, ANIMaci použitelnou na Amize z nich nedostaneme. Když ale člověk chce, jde všechno.
Někdy v půlce tohoto týdne jsem si začal pohrávat s myšlenkou využití animace v demu. Já vím, já vím – mezi tvůrci dem je to něco jako nejhorší kacířství, za které se nejen upaluje, ale majitelově Amize se trhají švábíky, které následně obřadně provinilec musí sníst spolu s rozdrcenými instalačními DVD Windows. Často se něco takového bere jako podvodné jednání, protože se animací nahrazují efekty, které by výpočetní výkon Amigy nikdy nezvládl realizovat. Ovšem nemuselo by tomu tak být v případě dema čistě realizovaného jako animace. „K čemu pak takové demo asi je?“, ptáte se. Ale no tak… Nezáleží přece na formě, ale obsahu.
Zároveň jsem se s touto myšlenkou vrhal na hodně tenký led. S konverzí statických obrázků mám nemalé zkušenosti, ale s animací? Pro začátek to chtělo něco relativně efektního a podle mých vzpomínek i vhodně barevného a ne moc členitého, aby si s tím formát ANIM kloudně poradil, aniž by výsledek zabíral deset mega na harddisku. Výběr padl na pěknou noir animaci. Tahle technika mě uchvacuje už nějakou dobu a filmy pomocí ní realizované pokládám za hodnotnou zábavu pro depresivní zimní večery, u nichž s panem Zkázou mentálně masturbujeme. Přinášely pro mě i další nespornou výhodu – minimální nároky na počet barev, čímž jsem měl základní podmínku splněnou a mohl se vrhnout na samotnou realizaci.
Bohužel jedinou slušnou krátkou noir animaci jsem byl schopen sehnat pouze v 3GP formátu (už to je hodně špatný začátek, protože je tahle technika jak dělaná pro bezztrátovou kompresi a 3GP v samotném obraze udělá slušný brajgl). Nezbývalo nic jiného, než ji převést do nějakého slušného formátu, ale hlavně, aby během toho převodu nevznikly další nepěkné čtverečky z důvodu komprese. Opět, existuje spousta konverzních programů, jen se při zadání dotazu na panu Googlovi musíte trochu obrnit a hledat mezi tou hordou nesmyslných reklamních stránek, nějaký správný (mě posloužil 123 Video Converter, přestože mám ve svých letitých XP nainstalovanou určitě lepší variantu, na kterou jsem však už dávno zapoměl).
Pak už je cesta celkem jednoduchá. Našel jsem si software, který umí video extrahovat do jednotlivých obrázků a bylo relativně vyhráno. V tuto chvíli se potkávají uživatelé, kteří chtějí zkonvertovat nějaké cizí video, tak i ti s vlastní animací. Nejlépe je si uvědomit, na čem budeme chtít animaci pouštět a jakou výslednou velikost chceme. Vlastníci AGA Amig s HDD zřejmě bez rozmýšlení zvolí nějaký ten BMP formát v 24 bitech. Pokud však chceme potěšit i OCS Amigisty, není nad nějaký ten GIF a vhodně zvolenou snímkovou frekvenci. Defaultně se GIFy ukládají v 256 barvách, ale spousta programů to umí změnit i na nižší hodnoty. Přímé konvertory z jiných animací obvykle ale ne. Nevadí. V článku celé operace nám totiž ještě jeden program chybí. A to nějaký, který by nám převedl nyní již jednotlivé frames na ILBM obrázky, které bude Amiga schopna i bez přídavných datatypes otevřít.
V tuto chvíli jsem si vzpoměl na geniální program pocházející z české produkce. Kdysi dávno, ještě v dobrách 486tek mi sloužil jako prohlížeč a konvertor nejrůznějších formátů. Ano, mluvím tu o legendě – programu PictView. Ten můžete dneska stáhnout i ve verzi pro Windows, nicméně nám bude stačit jeho okleštěná verze – konvertor formátů pro příkazovou řádku. Ten umí mimo jiné upravit i barevnou hloubku, případně velikost konvertovaných obrázků. V rychlosti tak můžete za jeho pomoci převést třeba i 2500 obrázků do požadovaného formátu. V tomto případě do skutečného ILBM, které skousne bez obtíží i DPaint, v kterém se animace na Amize nejlépe upravují (alespoň podle mě). S rozdílnou barevnou škálou si především na OCS Amigách nemusíte dělat starosti. Formát ANIM má tu výhodu, že klidně každé políčko může mít jinou paletu. Stačí tedy, když jednotlivé frames vypadají hezky v paletě, jakou mají.
Dál už vše záleží na zkušenostech a schopnostech, jak animaci zase poskládat, případně si s ní vyhrát. ANIM formát toho umí opravdu hodně, například mít proměnlivou délku framů, různě přahrávaný obsah loopovat, atp. S pomocí ulitity Deluxe Movie do něj lze vkládat i zvuky.
Sám za sebe však musím říct, že s výslednou velikostí animace jsem nebyl dvakrát spokojen. Zřejmě jsem si schopnosti komprese ANIM5 ve své mysli za ta léta pořádně nadhodnotil a nebo po ní chtěl příliš mnoho. Samozřejmě zkušenější uživatel, který si vystačí se statickými pozadími dopadne daleko lépe. A i já se rozhodl pro ještě jeden pokus s přijatelnějším motivem, o který se samozřejmě časem podělím.
Netvrdím, že můj postup byl optimální. Ale například jsem nenašel a ani si nevzpoměl na utilitu, která by uměla konvertovat GIF animaci přímo do ANIM. Dále na Aminetu najdete jen jednu jedinou, která umí z několika IFF/ILBM souborů udělat právě ANIM, nicméně jí stejně musíte vytvořit seznam, podle kterého se řídí. Pokud tedy budete vědět o lepším postupu, nebojte se podělit v diskuzi pod článkem.
A nyní již k mému výsledku. Ke spuštění „dema“ budete potřebovat minimálně 4MB Ram. Na MC68000 by mělo běžet také, ale netestoval jsem to. Spustil jsem ho pod WinUAE a na mé A3000 s MC68040. Na regulérní konfrontaci s klasickými demy samozřejmě neaspiruje.
Noir Renaissance Demo (1.4 MiB, 1,984 hits)
Hele,Pane Mistic…Já čučím jak Puk,moooc pěkné počteníčko a na Demíčko špiznu pozdějc.Věřím,že právě v tomto směru by sis mohl toho hodně říct třeba s Jackem-3D a prohodit si zkušenosti a také i ON by zde mohl ukázat Své Demíčka,stojí to fakt za čumendu.No a co se týče Mé osoby,když už si Mě v úvodu vspoměl,mám spoustu mezer ve vědomostech,nejsem pochodující Encyklopedie a také bych potřeboval vedle sebe mít někoho třeba typu Boboo.Tím chci nastínit,že právě na tomto Webu,by se měli dát dohromady Lidičkové se stejným zaměřením !!!
Inu, meli, meli… Ale mam pocit, ze je to tu stale mrtvejsi…
@Mistic : Hele člověče,Ty snad dovedeš číst na dálku myšlenky,žeš dospěl ke stejnému názoru ??? A navíc žeru takové ty,co místo toho aby něco předvedli ze svého,tak jen nadhodí nějakej link s citací,že to už tady někde bylo a chlubí se cizím peřím,atd…atd a aby toho nebylo málo,tak v závěru na bázi Svých mozkových indispozic vyblijou od pasu nějakou kritiku a mylně si myslí,jakžeto stoupli v ceně někoho jiného…Česká Klasika !!!
Jen bych chtěl říct ze jsem si myslel ze amiga davno zapadla do zapomeni-tudiz se mi pred par roky povedlo hodit Ami+monitor +vse prislusenstvi do odpadu!(ano dal bych si facku)amiga mela dva OS-500+1200-sampler a ja anevim co jeste,byla vyrobena na zakazku v deutschelandu a stala me v davne dobe 88000kč!Tudiz jsem jen chtel rici ze obdivuji vsechny verne Amigisty.hry a soft je nezapomenutelny.takze R.I.P .Budte verni a ne blbi jako ja.Caute L
@Kulisek00: Díky za tvůj komentář. Sice MEGA škoda té tvé Amigy, ale už se bohužel stalo… Amiga Forever!
@Kulisek00 : Ode Mne něco podobného,ve smyslu jak zde píše Sveta.Jo-škoda Tvé Amiga,ale čásek se nějak nedá vrátit ! Ale myslím si,že není všem dnům konec a pročpak se do této platformy nepustit znovu ? Dnes se dá A-1200 sehnat poněkud lacněji,než tehdy.Také si pamatuju dobu,kdy A-500 s 512kB stála nějakejch 33tis ! No a co se týče nějakého toho zapomenutí na tuto Nostalgii,tak k tomu může dojít tehdy,když se začnou vyskytovat mezi Českou Amiga Komunitou Lenoši,nebo i takoví co si do Svejch PeCek začnou instalovat WinUAE,tak pak to zde můžeme zabalit rovnou !!!
Ale každopádně je fajn,že ses zde ozval a také Dííík za příspěvek.
Zdravím.
A co třeba nějaký článek o spouštění videa na Amize 1200 , s minimem 1250/ 030 turbo kartou.
Já nedávno zkoušel na peci překonvertovat celej film Indiana Jonese a…křížovou výpravu v AVS konverteru do Cinepak Radius a zvuk v PCM 8.bit asi 12000 hz a rozdělil jsem film asi do sedmi částí v rozlišení 352 x 240 a zmenšení okénka filmu asi o polovinu a 15 FPS.
Jelikož mám k dispozici 030 a 060 Blizzarda vyzkoušel jsem hlavně tu 060 Bliznu a výsledek mě překvapil, i když mám jen AGA čipy a žádnou grafiku film se dal dobře skouknout aniž bych si nějak kazil zrak….XD……zvuk byl samozřejmě horší ale celkově to je dobrý.
Dál jsem zkoušel Červenýho trpaslíka a klip od Kabátů čert na koze jel ve stejný konfiguraci a dobrý.
K přehrávání jsem použil program Moovid.To co mě zajímá je jak by se dala..pokud je to možný redukovat velikost filmu, ten mi po konverzi zabírá na Amigáckým disku asi 800 mb, tak aby se zachovala kvalita… v uvozovkách samozřejmě….
Jsem jen Laik ale amig mám několik hlavně k vůli hrám ale zajímá mě i to video na Amize tak když mi někdo z vás zkušenějších odepíše na můj příspěvek budu rád.
Jo ještě k tomu zvuku…te je mono.
No bez PPC nemáš prakticky na DivX/Xvid šanci. A to ještě potřebuješ min 604e/233Mhz. Pak se dá třeba koukat na Trpaslíka. Obecně se dá říct, že na tomto procáku a GK jde spustit max rozlišení 480×272 (WQVGA) a to ještě nějaký DivX max v3, aby to bylo koukatelné. Nemusím ale připomínat, že takové rozlišení na Amize vyloudíš z grafárny jen těžko (natož z AGA), čili se musíš spokojit s nebližším vyšším a koukat na rámeček. Řešením je práve 320×240, které jde fullscreen. Ale je „kostičky kam se podíváš“. Všeobecně se tedy klasická Amiga na DivX nehodí. Pak už je lepší použít normální MPEG2 kompresi, v případě 060 asi spíš MPEG1. Na 030 s AGA se s nějakým rozumným formátem absolutně nechytáš. Co si tak vybavuji, tak MPEG1 jakš takš jel v 16ti odstínech šedi a nějakém smutném rozlišení.
Čili Amiga<040 a přehrávání dnešních formátů videa, to nejde moc dohromady. Řešením je použití nekompresovaných dat (nebo s minimální kompresí). Zároveň ale musíš počítat s přenosovou rychlostí disku.
Díky za odepsání.
Jinak je mi samozřejmě jasný že z toho dostanu maximálně ten koukatelnej rámeček.. .
@Jirka : Kdysi Jsem měl pouze A-500+ s konfigurací: 2MB chip,na CPU napíchlou Turbínku VXL30/50MHz s 8MB 32bit Fast RAM a ještě pod tím 8MB 16bit Fast z CDTV a řadič A-590 s HDD a CD na SCSI,vše napchané v Toweru.To bylo asi tak před 15ti lety a Mojím snem tehdy bylo,spustit si nějakej filmeček.Odskoušel Jsem snad tehdy každej Softíček,kterej byl k mání.Nakonec to vyhrál MoVid.To ještě DivX neexistoval,pouze formát MOV,AVI a MPEG-1 a 2.No a na těch 50MHz Jsem rozjel vcelku dosti slušně třeba Pernej den vod Beatles a další blbinky.Byl Jsem fakt spokojenej a PíCíčkáři co ke Mě chodili normálně bledě záviděli,že přešli s Amigy na PéCka !!!
Věřím,že se to povede i Tobě v Dnešní době…držím Ti palec.Ale Turbínka s PPC nebude na závadu !
Toť…už po PPC turbokartě šilhám na …eFUNZINe… ale když oni tam mají za skoro stejnou cenu AMIGU 3000…
Zdravím po delší době.
Rád bych doplnil některé informace z mojeho předchozího příspěvku ohledně přehrávání filmů na Amize. Co se týká filmu Indiana Jones v rozlišení 352 x 240 a zmenšení okénka filmu asi o polovinu a 15 FPS, tady jsem použil program virtual dub, s tím že po tom zmenšen okénka měl film rozlišení o polovinu menší, teda nějakých 180×120.
Co se týče jakéhokoli filmu, nebo jeho části, tak v rozlišení 300×200 vám zabere celou obrazovku, ať už televize nebo RGB monitoru a i s Blizzardem 060 se to seká, ale není to nic hrozného. Jelikož nemám scandoubler, tak nevím jak by to vypadalo na pc monitoru.
Rozlišení které mi vychází jako nejpoužitelnější je nějakých 240×180, nebo 192×144, přičemž v klidu můžeme použít místo 15 fps…..20 fps. Výsledek takto zkonvertovaného videa je na první pohled lepší. i když se jedná o horší rozlišení a necuká se při přehrávání.
Na televizi úhlopříčky 66 cm to vypadá celkem slušně, samozřejmě že nezabere celou obrazovku, ale když si odmyslíte černý prostor okolo filmu, tak je to jako přenosná televize .
Další údaje:
Program Moovid.
Video: Bitrate je 618 kbps, rozlišení 192×144, kodek Intel Indeo Video 3.2.
Zvuk: Microsoft ADPCM, 22050hz 16 bit, 176,4 kbps, stereo.
Co se týká kodeků které přehraje Moovid, tak používám raději Intel Indeo Video 3.2.
Samozřejmě to můžete mít i v kodeku Radius Cinepak u obou je kvalita stejná. Rozdíl je akorát v tom, že u Intel Indeo Video 3.2 uspoříte pár megabajtů velikosti, na asi půl hodině filmu je to o 60-70 mb méně než u Radius Cinepak.
Další program ve kterém taky upravuju filmy pro Amigu je AVS Video Converter. Ten je víc použitelný protože Virlual dub umí pracovat jen s filmy ve formátu avi. Zkoušel jsem i další kodek a sice Microsoft video1, tento by měl Moovid také umět přehrát , ale bohužel ne.
Další kodeky jako : Run Length Encoded (RLE), Microsoft RGB 8 a 16 bit, tak s těmi bohužel konverter nepracuje.
———————————————————————————————————————–
Další věcí je přehrávání Ham videa na Amize. Co jsem k tomu potřeboval:Virtual dub,
Coll Edit Pro, nebo jiný program na konverzi audia a AVI4HV package.
Pomocí Virtual dubu vytáhneme audio z filmu a uložíme, třeba jako mp3.
Film ve formátu avi předěláme ve Virtual dubu tak aby byl nekomprimovaný a bez zvuku, do rozlišení 320×216. Audio převedeme v Cool edit pro do formátu Windows PCM wav…22050hz
8.bit. Zuk i film si dáme do složky kde je program AVI4HV.
Po té spustíme program AVI4HV, zadáme příslušné příkazy ( ty rozepisovat nebudu) a pokud máme vše dobře nastaveno tak se nám film pěkně spojí se zvukem a za chvíli je hotovo.
Věc na kterou musím upozornit je ta, že program AVI4HV nespojí soubory které jsou moc velké.
Například film dlouhý půl hodiny, nekomprimovaný zabere i s minimálním bitrate a rozlišením 320×216 něco přez 4,5 GB, což teda AVI4HV nezpracuje. Co mi zpracoval bylo 10 minut dlouhé video.
Video které jsem takto zpracoval, bylo pro zajímavost dlouhé 10 minut a byly to hlášky a scénky z Červeného Trpaslíka. Když bylo hotovo, tak pomocí emulátoru Win Uae jsem ho přehrál na disk z Amigy, nebo ho vypalte na CD. To co tam musíte ještě zkopírovat je soubor HAMP.RUN, ten jsem zkopl do Workbenche. HAMP.RUN se nachází ve složce s programem AVI4HVI.
Teď už stačí jen zapnout Amigu, otevřít Shell, navolit si mechaniku kde máte video a zadat příkaz HAMP.RUN Trpaslik(název videa) a koukat se …
Na té 060 to běží krásně bez cukání, ještě vyzkouším 030 blizzarda.
Podle informací z internetu by na toto video měla stačit i Amiga 500 s 1MB paměti, ale to zatím nemůžu vyzkoušet, potřeboval bych k té pětikuli harddisk… D.
Ještě doplním k tomu HAM videu. To 10 minutové video z Trpaslíka po té co jsem z něj pomocí Virtual dubu udělal nekomprimované video bez zvuku mělo velikost skoro 1.4 GB.
Samotný zvuk z videa zabíral 7-8 mb.
Po sloučení obou částí v programu AVI4HV je výsledná velikost daleko menší: 438mb.
Čili na CD by se nám vešlo asi 15-16 minut Ham videa.
No koukám, že sis vyhrál Zvuk z MP3 žere dost procesorového času. 16bit 176kbps kvalita je pro Paulu zbytečná (navíc ukrajuje i přenosovou rychlost z disku, která na IDE Amize není kdovíjaká). Hodně se dá ušetřit použitím 8bit, 22kHz, 64kpbs.
HAM video v ANIM ti zabralo tolik, protože kopresní algoritmus ANIM je založen na tom, že v dalším framu se překreslí jen „to nové“. U konverze z MPG nebo DivX je ale v každém framu prakticky nový každý pixel. Výborně by v konverzi do ANIM mohly dopadnout například animáky ve stylu South Parku, kde je převážně statické pozadí a animace postav jsou v tak minimalistickém frameratu, že jeden díl by se mohl v hodně pěkné kvalitě 320×256 vejít do 100MB (samozřejmě mluvím o konverzi z kvalitního ripu – nejlépe WEBDL nebo BD ve formátu MKV s H264 kompresí, která u jednolitých ploch nemrví každý pixel).
Tak ten South Park se mi vešel do 123 mb…míň už to nešlo, rozlišení 300×200….:-P
No vidiš Tak jsem se zas tak moc nesekl. Hoď to na Uloz.to, ať se taky pokochám. Teoreticky by pak šlo dát 5-6 dílů SP na jedno CD a pouštět na CDTV Masakr!
Musím to uvést na pravou míru…..Tak ten South Park se mi vešel do 123 mb…míň už to nešlo, rozlišení 300×200….:-P…….
Vešel, ale bylo to v AVI a formát Intel Indeo video 3,2. Takže jsme si nerozuměli .
Jinak na tom Ham videu budu ještě makat, mě to nedá spát, i když co jsem našel za informace na internetu tak to Ham video každýmu zabírá zhruba stejně megabajtů jako mě ……
Akorát mám ještě dotaz, jak bych to Ham video mohl spustit na Amize CD32 bez klávesnice, když tam musím zadat příkazy do shellu??? Existuje nějaké MUI pro program Hamp.Run???